Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká cena Monaka formule 1

 

Velká cena Monaka formule 1


Bláznivou letošní Velkou cenu Monaka vyhrál za deštivého počasí Brit Lewis Hamilton s McLarenena ujal se tak vedení v šampionátu. Druhý skončil Polák Robert Kubica těsně před Filipem Massou z Ferrari. Úřadující mistr světa Kimi Räikkönen skončil po kolizi se Sutilem až devátý a bez bodů.

Již před startem závodu byla trať mokrá a těsně před starem do začalo slabě pršet. Při startu do tohoto kola nevystartoval Hekki Kovalainen a do závodu tak musel odstartovat z boxové uličky.

Start závodu se povedl Hamiltonovi, který se dostal před Räikkönena. Během následujících několika kol rozdíly mezi nimi jen narůstaly. Ve druhém kole Rosberg a Button poškodili svůj vůz a museli, stejně jako o 2 kola později Glock, do boxů pro nové přední přítlačné křídlo.

V 6. kole měl Hamilton kontakt s bariérou, dostal defekt pravé zadní pneumatiky a musel do boxů. Tam mu bylo také dotankováno palivo a změněna strategie. O dvě kola měl stejné potíže i Fernando Alonso. V tomtéž kole dostali smyk a narazili do sebe Coulthard s Bourdaisem (čtvrtý díl serálu „Trefte Coultharda“). Na tať musel vyjet na 2 kola Safety Car.

Na konci 13. kolo si Räikkönen odpykal trest projetí boxovou uličkou (3 kola po Safety Caru) za to, že neměl pneumatiky na startu závodu v limitu. Ve 14. kole zaútočil Alonso na Heidfelda v nejpomalejším místě okruhu, ale byl hodně optimistický a narazil do něj. Oba se na chvíli zastavili a způsobili tak krátkodobou zácpu na trati. Na konci tohoto kola zajeli Alonso a Rosberg do boxů pro nová přední křídla (z důvodu kontaktu v zácpě).

V 16. kolo chybuje v 1. zátáčce doposud vedoucí Filipe Massa a dostává se mimo trať. Po asi pětisekundovém zdržení se vrací na trať, ale až za Roberta Kubicu z BMW. O kolo později má problémy Heidfeld (byl sestřelen Alonsem) a jeho soupeři ho předjíždějí. V dalším kole se v šikaně za tunelem střetnou Nakadžima a Piguet. V tomtéž kole zajel Heidfeld po problémech do boxů.

Ve 20. kole přestalo pršet. Rozdíl mezi prvním Kubicou a druhým Massou je 1,5 s a mezi Hamiltonem a Räikkönenem 3 s. Ve 26. kole zajíždí Kubica z prvního místa do boxů. V následujícím kole tam zajíždí i Räikkönen a vrací se za Sutila na 6. místo. 7 kol po Kubicově zastávce v boxech zajíždí ke svým mechanikům z vedoucí pozice i Filipe Massa a vrací se před Roberta Kubicu. Vede Hamilton.

Trať pomalu osychá a každou chvíli zajíždí někdo nejrychlejší kolo závodu a vzápětí jej někdo jiný překonává. Tak například ve 37. kolo zajíždí nejrychlejší kolo Sutil z Force India! Ve 38. kole je polovina již tak dost zajímavého závodu. Ve 39. kole dostává Glock hodiny a naráží zádí vozu do bariéry. S dosti poškozenou zádí však pokračuje v závodě. Ve 40. kole zajíždí Fisichella do garáže a končí. Byl to jeho 200. start v závodě. Vede pořád Hamilton a druhý Massa jezdí o sekundu pomaleji. Ve 46. kole zajíždí Alonso do boxů a přezouvá jako první na suché pneumatiky. O kolo později byl v boxech po problémech i Piquet. Také přezouvá na tvrdé pneumatiky. O dvě kola později havaruje Piquet v první zatáčce a končí. V 54. kole dostává Glock hodiny. V tom samém kole zajíždí do boxů z vedoucí pozice Lewis Hamilton a na trať se vrací opět jako první.

V 56. kole došlo v šikaně za tunelem ke kontaktu mezi Kovalainenem a Buttonem. V tomtéž kole zajíždí do boxů Filipe Massa. Při výjezdu na trať má drobný smyk a zařazuje se za Kubicu na třetí místo (i bez smyku by se nedokázal vrátit před něj). O dvě kola později zajíždí ke svým mechanikům i Kimi Räikkönen a zařazuje se na 5. místo, jen těsně před Marka Webbera.

O 4 kola později těžce havaroval Rosberg. Na trati bylo velké množství karbonových úlomků a tak musel vyjet Safety Car. Po šesti kolech je závod restartován (68. kolo).Pořadí prvních jezdců: Hamilton, Kubica, Massa, Sutil, Räikkönen, Webber... V tomto kole dostává Kimi Räikkönen za tunelem smyk, nedobrzdí do zatáčky a sestřelí Sutila z Force India, který také nejel ideální stopou (kdyby ideální stopou jel, tak by ke kontaktu s největší pravděpodobností nemuselo dojít). Räikkönen zajíždí do boxů pro nové přední křídlo, ale Sutil musí ze závodu odstoupit. Adrian Sutil se v boxech následně rozplakal.

V následujících kolech se už nic zásadního nestalo. Závod však má limit dvou hodin a tak musel být po dosažení tohoto limitu zkrácen o dvě kola. Vítězem se stal Lewis Hamilton před Kubicou, Massou, Webberem, Vettelem... Kimi Räikkönen skončil jen těsně devátý za Kovalainenem.


Výsledky závodu:

  1. Hamilton

  2. Kubica

  3. Massa

  4. Webbber

  5. Vettel

  6. Barrichello

  7. Nakadžima

  8. Kovalainen